Останні новини
Чим небезпечні кліщі, та як не захворіти
- Створено: 05 липня 2023
Іксодові кліщі, які живуть в траві та зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини, можуть переносити багато хвороб. Найпоширенішими з них в Україні є кліщовий вірусний енцефаліт та бореліоз, більш відому як хвороба Лайма.
Кліщовий енцефаліт
Це запалення головного мозку, що як наслідок, може призвести до паралічу та смерті пацієнта. Специфічних ліків проти енцефаліту немає – тільки симптоматичне лікування вдома чи в лікарні в разі важкого перебігу.
Найкращий захист від кліщового енцефаліту – це завчасна вакцинація дітей та дорослих. Потрібно отримати три дози вакцини. Інтервал між першою та другою дозою 1-3 місяці, між другою та третьою – 5-12 місяців. Першу бустерну дозу вводять через 3 роки, наступні – кожні 5 років після останньої бустерної дози.
Хвороба Лайма (бореліоз)
Первинними симптомами цієї хвороби є гарячка, головний біль, сильна втома та часто – характерна червона пляма в місці укусу (еритема), яка з часом більшає і стає схожою на мішень. Іншими проявами хвороби Лайма можуть бути біль у суглобах, серці (кардит) чи частковий параліч обличчя або шиї.
Якщо в перші тижні, а краще – дні, не зупинити хворобу Лайма курсом антибіотиків або не завершити її лікування, вона перейде в хронічну форму, яка не піддається ефективній медикаментозній терапії.
Що робити, якщо ви виявили на собі кліща:
☛ Якщо ви виявили на собі кліща -- якнайшвидше видаліть його самостійно або зверніться до найближчого медзакладу.
☛ Обробіть місце укусу хлоргексидином, водою з милом, спиртом тощо.
☛ Одразу зв’яжіться із сімейним лікарем: очно чи дистанційно.
☛ Отримайте рецепт на антибіотик, потрібний для знищення борелій, які, можливо, вам передалися.
☛ Повністю закінчіть призначений лікарем курс антибіотиків, не перериваючи його.
☛ Будьте уважні до симптомів хвороби Лайма після лікування – можливо, буде потрібен другий етап терапії.